FORZİGA 5 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlar grubundan Dapagliflozin‘dir. Bu madde, kandaki fazla şekerin idrarla atılmasını sağlar, ayrıca kalp hastalığının önlenmesine de yardımcı olur. FORZİGA 5 mg film kaplı tablet, kan şekeri seviyelerinin diyet, fiziksel egzersiz veya kilo kaybıyla yeterli derecede kontrol edilemediği insüline bağımlı olmayan diyabet (tip 2) olgularında tek başına veya hekimin gerekli görmesi halinde insülinle veya  diğer oral diyabet ilaçlarıyla beraber uygulanabilir.

 

FORZİGA 5 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı geçmişte aşırı hassasiyet durumu yaşadıysanız; FORZİGA almadan önce bu  hususu hekiminize bildirmelisiniz.
 2. FORZİGA tedavisi; kilo kontrolü, egzersiz ve diyeti içeren komple bir programın sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolünü sıkıca uygulayınız.  Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesindeki değişime neden olabilir.
 3. FORZİGA alırken, uzun süre aşırı egzersiz yapmak, yemek saatlerini atlamak, düzensiz beslenmek, stresli ortamlarda bulunmak veya  alkollü içecek kullanmak kan şekerini çok fazla düşürebileceğinden, bunları yapmamaya dikkat ediniz.
 4. 18 yaşından küçükler ve 75 yaşından büyüklere FORZİGA verilmemeli, ayrıca diyabet tip 1 hastalarında kullanılmamalıdır.
 5. FORZİGA, gebelikte ve emzirme dönemlerinde hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
 6. Eğer tansiyon hastasıysanız ya da karaciğerinizde yetmezlik veya böbrek hastalığınız var ise ya da diyabetik ketoasidoz belirtileri yaşıyorsanız veya idrar yollarınızda iltihabi bir enfeksiyon var ise; FORZİGA ilaçla tedaviye başlamadan evvel bunları hekiminizle paylaşınız. FORZİGA tableti güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminiz sizden bir takım tahliller yaptırmanızı  isteyecek ve ilaç dozajında ayarlama yapacaktır.
 7. FORZİGA kullanırken, uzun süre aşırı egzersiz yapmak, yemek saatlerini atlamak, stresli ortamlarda bulunmak veya  alkollü içecek kullanmak, kan şekerini çok fazla düşürebileceğinden, bunları yapmamaya dikkat ediniz.
 8. Kan şekerinizin çok fazla düşebilme (hipoglisemi) ihtimaline karşı şeker, meyve suyu, süt, çikolata vb. şekerli besinlerden birini her zaman yanınızda bulundurun. Terleme, konuşma zorluğu, titreme, aşırı halsizlik, açlık, beniz solukluğu gibi ağır hipogliseminin uyarıcı belirtilerini kendinizde görür görmez bu gıdalardan birini almanız şekerinizi yükseltebilir. Zira ağır hipoglisemi; koma ve istem dışı kasılmalara, bilinç kaybına  hatta ölümcül sonuçlara  sebebiyet verebilir. Besin alamayacak duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi olaylarında acilen bir sağlık kurumundan tedavi almak gerekmektedir.
 9. Tedaviden en yüksek faydanın sağlanabilmesi için, FORZİGA’nın düzenli bir şekilde, aksatmadan kullanılması son derece mühimdir. Bu yüzden ilacınızın bitme tarihini takip edip, zaman geçirmeden hekiminizden bu ilacı tekrar reçeteye yazmasını talep etmelisiniz.
 10. FORZİGA kullanırken kan şekerinizin normal seviyelerde olup olmadığından emin olmanız için kendiniz şeker ölçüm aletiyle şekerinizi ölçmelisiniz. Ayrıca hekiminiz sizden periyodik olarak kan tahlilleri ve diğer organlarınız için de test yaptırmanızı isteyecektir. Hekiminizle belirlediğiniz randevu tarihlerini özenle takip ediniz ve randevularınızı ertelemeyiniz.
 11. Kan şekerinin yükselmesi (hipergelisemi); sık sık acıkmak, çok fazla su içmek, konsantrasyon bozukluğu, bulanık görme, ağız kuruluk, halsizlik, yorgunluk, çok sık idrara çıkmak, dudak kenarında yara oluşumu gibi belirtileri içerir. Hipergeliseminin sözü edilen bu belirtilerini kendinizde hissettiğinizde bir sağlık kurumuna gidiniz ve şeker ölçümü yaptırınız.

 

FORZİGA 5 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz FORZİGA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine harfiyen uyunuz. Zira tedavide yanlış uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz şekilde etkilemektedir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber içiniz. Tercihen yemekten önce, yemek esnasında ya da yemek yedikten sonra kullanabilirsiniz. FORZİGA için günlük tavsiye edilen doz miktarı: Günde 1 kere 10 mg FORZİGA olacak şekilde kullanılır. Ancak ciddi karaciğer yetmezliği bulunan kişilerde tedaviye 5 mg’lık FORZİGA ile başlanır, İyi tolere edildiği takdirde, 10 mg’lık doza yükseltilebilir.

 

FORZİGA 5 mg film kaplı tablet’in Olası Yan Etkileri

 1. FORZİGA ilaçla tedavi esnasında, karın ağrısı , soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , boğaz ya da dilde  şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle irtibat kurunuz.
 2. Kan şekerinde düşme, baş dönmesi, ciltte döküntü, sırtta ağrı, genital bölgede (vajina veya peniste) kaşıntı, tahriş ve akıntı veya kötü koku ile belirgin enfeksiyon gelişmesi, FORZİGA’nın yaygın yan etkileridir (10 hastanın 1’inden az, fakat 100 hastanın 1’nde veya 1’inden fazla görülebilir).

 

İlaç Marka İsmi: FORZİGA 5 mg film kaplı tablet
İlaç Etken Maddesi: Dapagliflozin
Yardımcı maddeleri: Sığır sütü kaynaklı laktoz, Mikrokristalin selüloz (E460i), Titanyum dioksit (E171), Sarı demir oksit (E172) , Krospovidon (E1202), Magnezyum stearat (E470b), Silikon dioksit (E551), Talk (E553b), Polietilen glikol 3350, Polivinil alkol (E1203)
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar, Sodyum-glukoz ko-transporter 2 (SGLT2) inhibitörleri-A10BK01
FORZİGA 5 mg film kaplı tablet prospektüsü, kullanma talimat
FORZİGA 5 mg film kaplı tablet prospektüsü, kullanma talimat

FORZİGA 5 mg film kaplı tablet’in kısa ürün bilgisi
FORZİGA 5 mg film kaplı tablet’in kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir