DOLTE % 0,5 göz damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi kortikosteroid ilaç grubundan Loteprednol Etabonat’dır. DOLTE % 0,5 göz damlası, alerji ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini ve salınımlarını yavaşlatan bir ilaçtır. DOLTE damla, gözlerde yanma, kızarma, kaşınma, yaşarma, batma gibi göz alerjisi veya enfeksiyon, ameliyat ya da dış etkenlere bağlı iltihaplanma durumunda şişme, ağrı ve iltihaplanmayı gidermek için kullanılmaktadır. Kullanımı yetişkinler içindir.

 

DOLTE % 0,5 göz damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz (hassasiyetiniz) var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer, gözünüzde mantar ya da Mycobacteriacea (bir bakteri çeşidi)’nin sebep olduğu bir rahatsızlık ya da  gözünüzde uçuk ya da  variella veya vaksinya virüsünün sebep olduğu bir enfeksiyon var ise veya kortizon alerjisi ya da emzirme döneminde iseniz ve bebeğinize süt veriyorsanız; kullanmayınız. DOLTE tedavisine başlamadan önce durumunuz hakkında mutlaka hekiminizi bilgilendirmelisiniz.
 3. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde DOLTE ilacı hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 4. Damlatıyıcı eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyonlar oluşabilir ve bu durum görme kaybına varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
 5. İlacı kullandığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Bu durum düzeldikten sonra makine ya da araç kullanabilirsiniz.
 6. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, DOLTE damlayı kullanmadan önce lensinizi çıkarınız ve ilacınızı uyguladıktan en az 15 dakika sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. DOLTE kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde durumunuzda düzelme olmazsa hekiminizle irtibat kurunuz.

 

DOLTE % 0,5 göz damlası‘nın Kullanım Şekli :

 1. Hekim ile görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz DOLTE ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı uygulamadan önce iyice çalkalayın. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika kadar bu pozisyonda kalınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri inmesi engellenmiş olacaktır.
 3. Günlük önerilen doz miktarı : Hastalıklı göze günde 4  defa 1 ya da 2 damla şeklinde kullanılır.  Hekiminiz  ilk hafta içindeki başlangıç tedavisinde dozlamayı her saatte 1 damlaya kadar yükseltebilir. Şikayetleriniz 2 günden sonra devam ederse, hekiminiz tedavinizi yeniden değerlendirecektir.
 4. Ameliyatlı göz için günlük önerilen doz miktarı:  DOLTE, cerrahi operasyondan 24 saat sonra kullanılmaya başlanır ve 2 hafta süresince günde 4 defa 1-2 damla şeklinde kullanılır.
 5. DOLTE göz damlasının ilk açılmasından 28 gün sonra, kullanılmayan kısmının atılması gerekir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, soluk alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, ağız içi ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. DOLTE’nin yan etkisi: Gözde kuruluk, kaşıntı, batma, sulanma, kanlanma, göz içi basıncının yükselmesi ve baş ağrısı ilacın yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Loteprednol Etabonat
İlaç Marka İsmi: DOLTE % 0,5 göz damlası, süspansiyon
İlaç ATC Kodlaması: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında DOLTE göz süspansiyonu, sırasıyla; DUYU ORGANLARI, OFTALMOLOJİK İLAÇLAR, ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR, Kortikosteroidler, loteprednol etabonat olarak sınıflandırılmış şekilde ve S01BA14 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz DOLTE % 0,5 göz damlası’nın üretimini yapan Mefar İlaç; ruhsatı Abdi İbrahim İlaç Sanayi’ne aittir.
— DOLTE endikasyonu, ne ilacı;
—DOLTE uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—DOLTE kullanımıyla ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—DOLTE kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Abdi İbrahim İlaç’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
DOLTE % 0,5 göz damlası, süspansiyon ‘a ait prospektüs, kullanma talimatı
DOLTE % 0,5 göz damlası, süspansiyon ‘a ait prospektüs, kullanma talimatı

DOLTE % 0,5 göz damlası, süspansiyon’a ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)
DOLTE % 0,5 göz damlası, süspansiyon’a ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir