Bakım Yönetimi Netuce

Varlıkların performansını optimize etmek için kullanılan bakım yönetimi maliyetleri ve zamanı kontrol altında tutmayı sağlar. Kaynakları ve varlıkları verimli şekilde kullanmaya katkıda bulunan bu yönetim türü bozuk ekipman sebebiyle kaynakların boşa harcanmasını önler. Beklenmedik olaylara karşı iş akışı daha verimli hale gelir ve karmaşık olan süreçler yönetilebilir bir hal alır. Bakımın istenilen düzeyde olması işlerin başarısında önemli bir role sahiptir. Üretimi istikrarlı seviyede tutmayı sağlayan bu yönetim şekli planlanmamış olan arızaların kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlar.

 

Ürün kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için bakım yönetimi ve benzer uygulamalara ihtiyaç vardır. Kullanılabilir, güvenilir ve iyileştirilebilir olan bu yönetim türleri kullanılmadığında üretkenliğe ve işyeri güvenliğine zarar verecektir. Gelir kaybı da bu sürecin beraberinde gelecektir. Başarılı bir bakım yönetimi daha iyi prosedür ve politika uygulamak, sektördeki yeniliklere uymak, maliyetleri kontrol etmek, varlıkların ömrünü uzatmak, bakımı planlamak, arıza süresi riskini azaltmak, kaynakların daha verimli şekilde tahsis edilmesini sağlama gibi amaçlara sahiptir. Bu sayede bakım verileri daha yakından görülmüş olur.

 

Neden Bakım Yönetimi?

Profesyonel bir bakım yönetimi sistemi ile tesis ya da fabrikanın bakımı ile ilgili aktiviteler planlanır ve kontrol edilir. Bu bakım faaliyetleri üretim maliyetlerinin düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda ürün kalitesine katkıda bulunur ve tesis ömrünü artırır. Planlı ve plansız olmak üzere iki kısma ayrılan yönetim süreci üretimin sürekli hale gelmesini destekler. Planlı bakım ile üretim kapasitesi artar, arızalar azalır ve bakım süreleri daha kısa hale gelir. Önleyici bakım ve durum izleme, bakım planlama ve çizelgeleme, temel sebep analizi, malzeme yönetimi bakım yönetimi içerisinde kullanılan son derece pratik ve etkili aşamalar arasında yer alır.

 

Blog içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir